مهندسی کنترل

جهت درج تبلیغات در پر بیننده ترین وبلاگ مهندسی کنترل با ما تماس بگیرید...


آغاز عصر ربات های صنعتی

از زمانی که نخستین ربات صنعتی قابل برنامه ریزی با عنوان یونیمات توسط جورج دوال در سال 1961ساخته و پرداخته شد، دقیقا 50 سال می گذرد. یونیمات به عنوان اولین ربات کارخانه ای راهی کارخانجات جنرال موتورز شد و با وظیفه جابه جایی قطعات در خط مونتاژ نصب و کارش را شروع کرد.

جالب اینجاست که این ماشین خودکار و دستاورد ارزشمند در خود ایالات متحده با استقبال و پذیرش گرمی مواجه نشد، ولی تولیدکنندگان ژاپنی شیفته آن شدند و پس از اخذ جواز طرح، در سال 1968 بازار جهانی ربات های صنعتی را به تسخیر خود در آوردند؛ به این ترتیب از آن زمان به بعد نام ربات و بویژه ربات های کارخانه ای با نام ژاپن و مهندسان ژاپنی عجین شد، اما اکنون و پس از گذشت نیم قرن از آغاز به کار اولین ربات کارگر صنعتی، موضوع ربات های صنعتی یکبار دیگر و با محصولی مدرن توجه همگان را به خود جلب کرده است؛ چرا که با تحقق حضور این ربات جدید و همتایانش در خط مونتاژ و تولید کارخانجات، عصر جدید رباتیک صنعتی آغاز شده است.

فریدا نام ربات انسان نمایی است که گفته می شود برای کارگری در خطوط تولید و مونتاژ کارخانجات ساخته شده و همین اواخر توسط شرکت ABB ـ غول برق و اتوماسیون سوئیس ـ در بزرگ ترین نمایشگاه صنعتی اروپا ـ هانوفر ـ رونمایی شد. موضوعی که به هنگام معرفی فریدا بیش از همه جلب توجه کرد، توصیفی بود که آن را به عنوان نماینده ای از نسل فردا جلوه داد: «فریدا تصوری کلی از آینده ربات های کارخانه ای را امروز پیشکش می کند.»

فریدا اساسا برای کاربردهای نصب و مونتاژ طراحی شده و قادر است بازوهای شبه انسانی اش را برای به دست گرفتن و انجام عملیات دستی ماهرانه روی اجزای الکترونیکی و دیگر قطعات کوچک به کار بگیرد. این ماشین را می توان رباتی مفهومی دانست که شرکت سازنده اش، برای خودنمایی و جلوه دادن بینش خود برای نوع جدیدی از ربات صنعتی ارائه کرده است؛ البته ادعای معرفی گونه مدرنی از ربات های صنعتی موضوعی نیست که فریدا را برای اثباتش به زحمت بیندازد و با مقایسه موجودیت ربات های صنعتی فعلی می توان وی را از همین حالا و بدون رقابت برنده برتر میدان دانست. ربات های صنعتی متداول امروز برای یکپارچه شدن با فرآیندهای تولید فعلی بزرگ، گران و دشوار هستند. این گونه ربات ها برای برنامه نویسی مجدد و تغییر برنامه به هنگامی که تغییر تولید لازم می شود، نیز گزینه سخت و دشواری هستند و نمی توانند به شکل ایمن و بی خطری کار تقسیم و مشارکت فضاهای کاری را با کارگران انسانی عملی کنند. این وضعیت منع ورود به صنعت باعث شده است تا شرکت های کوچک و متوسط «بی ربات» باقی بمانند. این در حالی است که ما در دوره ای به سر می بریم که ربات ها بیشتر از هر زمان دیگری می توانند بهره وری را ارتقا ببخشند و کمبودهای نیروی کار را چاره سازی و اصلاح کنند.

در این میان و با توجه به وضعیت دشوار و کند کار با ربات های صنعتی مرسوم، اخبار مربوط به ربات های صنعتی مدرن و چشم اندازی که ترسیم می کنند، می تواند برای کارخانجات بزرگ و حتی بخش های محروم از ربات صنعت دلگرم کننده باشد. شرکت سازنده فریدا با محصول خود آخرین عضو حاضر در میان چند شرکتی است که ساخت نسل جدیدی از ربات های صنعتی را پیش گرفته اند؛ ربات هایی که سبک تر، ایمن تر، با قدرت خرید بهتر، آرایش پذیری و گسترش آسان تر و بالاخره پیکربندی و تنظیمات مجدد ساده تر هستند و به روایتی آن را عصر رباتیک صنعتی 2 خطاب می کنند.

فریدا (FRIDA) که مخفف عبارت «ربات مستعد برای مونتاژ صنعتی دوگانه» و معرف آن تلقی می شود، ربات شبه انسانی سبک وزن و جمع و جوری است که یک فرد می تواند با استفاده از دستگیره بالای بدنش آن را حمل کند. موتورهای فریدا از قدرت محرکه محدودی برخوردارند و لایه های بالشتکی نرمی بدنش را می پوشانند تا ضریب بی خطر بیشتری پیدا کند. این ربات از دستان 7 محوری برخوردار است و هر دست دارای یک چنگک یا قلاب فرمان یار برای به دست گرفتن قطعات کوچک است. داخل نیم تنه بالایی آن یک سامانه کنترل مبتنی بر دستگاه فرمان صنعتی ساخت خود شرکت تعبیه شده است. با این تفاصیل انتظار چه کارکردی از فریدا می رود؟ یک سناریوی مطرح در این زمینه که شرکت سازنده نیز رویای آن را در سر می پروراند، استفاده از این ابزار برای ورود اتوماسیون بیشتر و پر شتاب تر به خطوط مونتاژ و تولید صنایع الکترونیک است که غالبا با نیروی انسانی کار می کند.

در این بین، شرکت های دیگری نیز در طلب شناسایی و کشف این بازار جدید مطرح شده برای ربات های مونتاژگر صنعتی به تولیدات مشابهی دست زده اند. ربات ژاپنی Motoman از کلاس ربات های دوگانه یا ربات آلمانی Workerbot از همین کلاس که اوایل امسال رونمایی شد، ازجمله ربات های صنعتی مشابهی محسوب می شوند که برای کاربردهای مونتاژ و تولید طراحی شده اند، اما هر دو از ربات فریدا بزرگ ترند و از همین رو هنگامی که در مجاورت افراد فعالیت می کنند، لازم است اقدامات احتیاطی و ایمنی بیشتری همچون حصارکشی یا حسگر حفاظت کننده در مورد آنها به کار بسته شود.

البته به رغم همه محسنات عنوان شده در مورد ربات فریدا که سیمای کارگر صنعتی توانا و ماهری از آن به نمایش می گذارد، شرکت سازنده آن ـ مثل بسیاری دیگر از شرکت های فعال در زمینه دانش رباتیک ـ تاکید زیادی دارد که ربات فریدا نه تنها برای جایگزینی کارگران انسانی طراحی نشده، بلکه بیشتر برای کار کردن در کنار انسان ها طراحی شده است. طراحی فریدا به نحوی است که با فضا و فاصله های مورد استفاده افراد تناسب دارد و در نتیجه این هماهنگی و مثلا در مواقعی که دستور و ترتیب تولید عوض می شود یا آرایش بندی جدیدی مورد نیاز است، می تواند به سهولت با یک کارگر همکار انسانی جابه جا و مبادله شود.

با این اوصاف هر چند شرکت سازنده چند نمونه اولیه از این محصول ساخته و از آنها برای کاربردهای آزمایشی و راهنما استفاده می کند، اما جزئیات بیشتری درباره این آزمون ها ارائه نشده است. شرکت با تاکید بر مفهومی بودن فریدا از دادن هر گونه اطلاعات بیشتری در خصوص ضریب آمادگی عملیاتی و قابلیت دسترسی یا هزینه و نظیر آن خودداری کرده است. برخی کارشناسان مطرح نشدن بحث ها و عدم ارائه اطلاعات بیشتر را به معنای وجود دو مجهول عمده درباره این ربات می دانند؛ نخست باید معلوم شود ربات فریدا برای شرکت هایی که از این نوع ربات ها سود می برند واقعا قابل تهیه و خریداری خواهد بود؟ موضوع دیگری که باید مشخص شود این است که برنامه نویسی این ربات برای اجرای وظایف مونتاژ و تولید، کار آسانی خواهد بود. بهتر است بدون پیشداوری منتظر اعلام جزئیات بیشتر بمانیم و از خود بپرسیم «آیا این ربات ها آغاز عصر نوینی در رباتیک صنعتی است؟»

# فریدا نام ربات انسان نمایی است که گفته میشود برای کار در خطوط تولید و مونتاژ کارخانجات طراحی و ساخته شده است.


نظرات() 

نویسندگان

لینکستان

نظرسنجی

  نظر شما درباره مطالب وبلاگ چیست؟





معرفی صفحه به دوستان

* نام شما

ایمیل شما *

ایمیل دوست شما *

ایمیل دوست دیگر شما


Up Page



ماشین حساب آنلاین مدارات LED
ولتاژ منبع

ولتاژ دیود

جریان دیود (میلی آمپر)

تعداد LED

فرم عضویت
نام شما :
نام کاربری :
ایمیل :
کلمه عبور :
تکرار کلمه عبور :
Powered By :hamedmax73
نام کاربری :
کلمه عبور :
Powered By :hamedmax73
 • آخرین پستها

آمار وبلاگ

 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic